Državno-pravni poredak
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 16

SADRŽAJ 
Uvod ................................................................................................................ 3
Funkcija prava i države ................................................................................... 4
Država kao zakonska država ........................................................................... 5
Država kao konstitucionalna država ............................................................... 6
Država kao sudska država ............................................................................... 7
Promjene državno-pravnog poretka  ................................................................9
Pravni poredak BiH ....................................................................................... 11
Literatura  .......................................................................................................15
UVOD
Pravni poredak u odnosu na normativni poredak uopšte, predstavlja jedinstvo pravnih normi, ljudskog ponašanja po tim normama kao i pravnih vrijednosti u konkretnom društvu u datom istorijskom trenutku. Pravni poredak je samo jedna vrsta normativnog poretka, odnosno društvenog poretka uopšte. Kao takav, on je i njegov sastavni dio.
     S obzirom na pojam pravnog poretka, može se reći da se on sastoji od tri sastavna elementa: pravnih normi, ljudskog ponašanja po njima i pravnih vrijednosti.
Prvi element ima normativni karakter, drugi faktički, dok je treći vrijednosnog karaktera.
     Normativni element pravnog poretka sastoji se iz pravnih normi kao pravila o ponašanju, pravnih akata, tj. psihičkih radnji kojima se stvaraju pravne norme ili se postavljaju uslovi za njihovo primjenjivanje.
     Faktički element pravnog poretka sastoji se iz ljudskih materijalnih radnji kojima se pravne norme ostvaruju, tj. primjenjuju. Pored ova dva elementa u normativne elemente pravnog poretka spada i treći, izuzetno značajan, a to je zakonitost koja predstavlja odnos između pravnih akata tj. pravnih normi, s jedne strane, i materijalnih radnji, s druge, koji je regulisan pravom. Pored toga, u pojam pravnog poretka ulaze i pravni odnosi, tj. društveni odnosi koji su regulisani pravom.
     Vrijednosni element pravnog poretka sastoji se od društvenih vrijednosti koje predstavljaju idejne izvore prava (pravnih normi). Smatra se da postoje dvije vrste društvenih vrijednosti nespecifične i specifične pravne vrijednosti. Nespecifične pravne vrijednosti su: život, zdravlje, porodica i dr., dok su specifične pravne vrijednosti: pravda, mir, pravna sigurnost i dr.
     Pravni poredak je jedna hijerarhijska tvorevina u kojoj su njegovi elementi poredani strogim logičkim redom. On počinje stvaranjem normi, u čijem je osnovu vrednovanje određenih društvenih odnosa, a završava njegovim ostvarenjem u ljudskom ponašanju. Pri ovome, pravni poredak počinje od najapstraktnijih, najopštijih normi, odnosno akata, a završava najkonkretnijim, pojedinačnim normama i njihovim primjenjivanjem u ljudskom ponašanju. Zbog ovoga, pravni poredak nije neka statička pojava koja je jednom zauvijek data. Naprotiv, on je pojava koja je u neprekidnom kretanju i stvaranju. 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!